2 Avgust, 2017 - 09:02

Portorož open 2017

11. Međunarodni šahovski turnir Portorož open 2017. igran je u popularnom slovenačkom ljetovalištu od 22. do 29. jula. Učestvovalo je 113 igrača iz 17 zemalja, među kojima 5 velemajstora i 3 internacionalna majstora. Prvo mjesto je osvojio velemajstor Nikola Đukić sa 7,5 poena iz 9 kola.

Turnir je bio neizvjestan do samog kraja i pobjednik je odlučen tek u poslednjem kolu, prije kojeg su se četvorica igrača nalazila na diobi prvog mjesta sa osvojenih 6,5 poena. I dok su u velemajstorskom duelu Slovenac Mor i Poljak Antonievski brzo sklopili primirje, Đukić je uspio da savlada talentovanog omladinca iz Slovenije Dobrovoljča, što mu je omogućilo da sa 6 pobjeda i 3 remija sam osvoji prvo mjesto. Pola poena iza pobjednika ostala je grupa od pet igrača sa 7 poena. Drugo mjesto je po dodatnim kriterijumima pripalo mladom Hrvatu Svenu Tici, koji je ujedno osvojio i normu za internacionalnog majstora. Treći je bio VM Rafal Antonievski, četvrti VM Georg Mor, peti prošlogodišnji pobjednik VM Aleksandar Kovačević iz Srbije, a šesti jedno od najprijatnijih iznenađenja turnira mladi Slovenac Maj Zirkelbah, koji je u poslednjem kolu pobijedio hrvatskog velemajstora Roberta Zelčića. Novčane nagrade su osvojila i dva igrača sa 6,5 poena, sedmoplasirani Vid Dobrovoljč i osmoplasirani IM Leon Mazi iz Slovenije. Pored osam novčanih, organizator je obezbijedio i robne nagrade za igrače plasirane od 9. do 15. mjesta, kao i za najuspješnije igrače po rejting kategorijama i najbolje veterane, žene i omladince.

Konačna tabela turnira, svi rezultati i statistika mogu se naći na ovom linku.