1 Septembar, 2024 - 23:36

Mlade nade Budućnosti na Prvenstvu Evrope

Prvenstvo Evrope za mlade igrano je u Pragu od 21. avgusta do 1. septembra. U po šest starosnih kategorija za dječake i djevojčice nadmetalo se preko 1200 mladih šahista iz 47 evropskih zemalja. Crna Gora je imala 15 predstavnika, među kojima i 6 polaznika škole šaha ŠK Budućnost CEDIS.

Mlade nade Budućnosti hrabro su se borile sa evropskom elitom, a najbolji skor je ostvario Đorđe Žižić, koji je u grupi dječaka do 14 godina zauzeo 57. mjesto među 142 učesnika sa osvojenih 5 poena iz 9 partija. Katarina Đukić je u konkurenciji djevojčica do 16 godina sa 4 poena osvojila 59. mjesto od 96 učesnica. Milena Mosurović je sa 3,5 poena bila 63. među 84 učesnice u grupi djevojčica do 18 godina, dok je Toman Perić sa istim brojem poena zauzeo 92. mjesto od 114 učesnika kod dječaka do 12 godina. David Pavlović je u grupi dječaka do 10 godina sakupio 3 poena i osvojio 98. mjesto od 113 učesnika. Iako je u finišu odigrao nešto slabije, David može biti ponosan na sjajno odigran prvi dio turnira, a posebno na pobjedu protiv prošlogodišnjeg prvaka Evrope do 8 godina, Azerbejdžanca Mahamada Kazimzadea u 4. kolu. Miloš Kršikapa je imao težak zadatak u konkurenciji do 18 godina, ali kao debitant na prvenstvima Starog kontinenta, ne treba da bude previše razočaran skorom od 2,5 poena i osvojenim 116. mjestom među 126 učesnika.

Zanimljivo je istaći da su svi članovi Budućnosti na ovom turniru popravili svoj rejting, a na tom polju je takođe prednjačio Đorđe, koji je na svoj konto dodao čak 97 poena. Posebno zadovoljne mogu biti i Katarina sa zaradom od 58 poena, kao i Milena, koja je u Pragu osvojila novih 57 poena rejtinga.

Članovima Budućnosti je veliku podršku u pripremama pružao omladinski selektor i ovogodišnje pojačanje našeg kluba Miloš Pečurica, a savjetima im je pomagao i naš dugogodišnji prvotimac Nikola Đukić, koji je u Pragu boravio prvenstveno kao trener svojoj ćerki Katarini.

ŠSCG je uz Pečuricu kao trenera delegirao i selektora seniorske reprezentacije Dragana Kosića. Najbolji skor od ostalih predstavnika Crne Gore je ostvarila Sofija Milović, koja je u grupi djevojčica do 12 godina zauzela 35. mjesto od 93 učesnice sa osvojenih 5 poena.