24 Maj, 2026 - 10:39

Dvije bronze za Budućnost

Ekipno prvenstvo Crne Gore u ubrzanom i brzopoteznom šahu igrano je u Šavniku od 21. do 23. maja. Ekipa ŠK Budućnost CEDIS je u obje discipline osvojila treće mjesto.
 
Prvenstvo u ubrzanom šahu odigrano je tokom prva dva dana takmičenja, a nastupilo je 11 ekipa. Igralo se 11 kola po Bergerovom sistemu, sa tempom igre od 10 minuta po igraču, uz dodatak od 5 sekundi za svaki potez. Titulu je osvojila ekipa Elektroprivrede sa 28 bodova, druga je bila Mimoza sa 26, dok je tim Budućnosti bio treći sa 21 bodom. Naša ekipa ostvarila je učinak od 7 pobjeda i 3 poraza. Za Budućnost su u rapidu igrali Nikola Đukić, Blažo Kalezić, Dragiša Blagojević i Miloš Pečurica.
 
Treći dan je bio rezervisan za brzopotezni šah, gdje je nastupilo 13 ekipa, koje su se nadmetale u čak 26 kola po Bergerovom sistemu, budući da se igralo dvokružno. Tempo igre je bio 3 minuta po igraču, uz dodatak od 2 sekunde po potezu. Prvo mjesto u blicu osvojila je ekipa Mimoze sa 69 bodova, druga je bila Elektroprivreda sa 65, a Budućnost ponovo treća sa 59 bodova. Tim Budućnosti postigao je 19 pobjeda i 3 poraza, a 2 meča su završena neriješeno. Na prvenstvu u blicu za našu ekipu su nastupali Nikola Đukić, Blažo Kalezić, Vladimir Pajković, Miloš Pečurica i predsjednik kluba Aleksandar Radunović.
 
Kao i godinu dana ranije, na oba prvenstva je učestvovala ekipa Budućnost Kruševice, za koju su se takmičili polaznici klupske škole šaha Đorđe Žižić, Toman Perić, David Pavlović i Petar Stanković. Naše nade su osvojile deveto mjesto u rapidu, a deseto u blicu, ali nikome nijesu bili lak zalogaj. To možda najbolje ilustruje rezultat 2:2 u rapidu protiv favorizovane ekipe Nikšića, uz pobjede Đorđa i Tomana protiv IM Tomića i Miletića, kao i neke vrijedne individualne pobjede, među kojima se posebno izdvaja Đorđeva protiv VM Sedlaka. Svakako još jedno lijepo i korisno iskustvo za naše mlade talente.
 
Konačne tabele, rezultati, statistika: rapid, blic

Sponzori

Glavni grad - sekretarijat za sport i kulturu