5 Avgust, 2015 - 23:55

Seniorsko prvenstvo Crne Gore - Nikola Đukić i Nevena Radošević šampioni

Nikola Đukić i Nevena Radošević osvojili su titule prvaka Crne Gore na seniorskim šampionatima za muškarce i žene, igranim u Pljevljima od 25. jula. Članu Budućnosti ovo je peta uzastopna, a ukupno šesta titula prvaka, dok je članica ŠK Osnovne i srednje škole osvojila svoj prvi naslov među seniorkama. Muško prvenstvo završeno je 4. avgusta, a žensko 31. jula.

Na muškom prvenstvu turnir je započelo 12 učesnika, ali ga je samo 11 završilo. Internacionalni majstor Đorđije Kontić isključen je sa šampionata jer se nije pojavio na partiji 3. kola protiv internacionalnog majstora Luke Draškovića. Prvenstvo je bilo veoma neizvjesno i tokom čitavog turnira su se u vođstvu smjenjivali dva člana našeg kluba - velemajstor Nikola Đukić i internacionalni majstor Blažo Kalezić. Titulu je odlučio njihov međusobni duel u 9. kolu, u koje su ušli poravnati na 1. mjestu sa po 6 osvojenih poena. Kaleziću je pobjeda donosila i normu za velemajstora, pa je zaigrao oštro i upustio se u poziciju sa heterogenim rokadima, u kojoj su obje strane imale za cilj da matiraju protivničkog kralja. U borbi spuštenog garda ipak se bolje snašao stari-novi šampion i zabilježio izuzetno važnu pobjedu kojom je praktično obezbijedio 1. mjesto. VM Đukić je u 10. kolu posle velike borbe remizirao sa Tijanom Blagojević i tako završio turnir sa 7,5 osvojenih poena. Na kraju su četvorica šahista podijelili od 2. do 5. mjesta sa po 6,5 poena. Po dodatnim kriterijumima srebrna medalja je sasvim zasluženo pripala IM Blažu Kaleziću, koji je igrao sjajno tokom većeg dijela turnira. Bronzu i prvu normu za internacionalnog majstora osvojio je Veljko Draganić, i time konačno dokazao da mu je mjesto u samom vrhu crnogorskog šaha. Mladi IM Luka Drašković je osvojio 4. mjesto, a Nikola Potpara je završio kao 5. Mladi Pljevljak je takođe ispunio normu za internacionalnog majstora, a može se reći i da je bio najborbeniji učesnik šampionata. Listu nagrađenih učesnika završava na 6. mjestu sa 5,5 poena velemajstor Dragiša Blagojević. Konačna tabela:

Rk. SNo   Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4  n w we w-we K rtg+/-
1 12 GM Djukic Nikola MNE 2543 7.5 3.0 33.25 0.0 5 10 7.5 7.15 0.35 10 3.5
2 5 IM Kalezic Blazo MNE 2425 6.5 3.0 29.25 0.0 4 10 6.5 5.53 0.97 10 9.7
3 2   Draganic Veljko MNE 2328 6.5 2.5 29.25 0.0 4 10 6.5 4.13 2.37 20 47.4
4 9 IM Draskovic Luka MNE 2439 6.5 2.5 28.25 0.0 4 10 6.5 5.72 0.78 10 7.8
5 4   Potpara Nikola MNE 2371 6.5 2.0 26.50 0.0 5 10 6.5 4.74 1.76 20 35.2
6 3 GM Blagojevic Dragisa MNE 2506 5.5 2.0 23.75 0.0 2 10 5.5 6.66 -1.16 10 -11.6
7 10 GM Kosic Dragan MNE 2487 4.0 2.0 18.75 0.0 1 10 4 6.41 -2.41 10 -24.1
8 7 IM Vujosevic Vladimir MNE 2354 4.0 2.0 17.50 0.0 1 11 4.5 5.06 -0.56 10 -5.6
9 11 WIM Blagojevic Tijana MNE 2323 3.5 1.5 16.75 0.0 1 10 3.5 4.04 -0.54 20 -10.8
10 8   Tomic Aleksandar MNE 2286 2.5 0.0 8.50 0.0 1 11 3 4.00 -1.00 20 -20.0
11 1 FM Popadic Dragan MNE 2215 2.0 0.5 8.25 0.0 0 10 2 2.60 -0.60 20 -12.0
12 6 IM Kontic Djordjije MNE 2306 0.0 0.0 0.00 0.0 0 2 1 0.96 0.04 10 0.4

Ženski šampionat je takođe bio veoma zanimljiv, a učešće je uzelo 8 učesnica. Posle mnogo borbenih duela punih neizvjesnosti tri šahistkinje su završile turnir na diobi 1. mjesta sa po 5,5 poena. Najbolje dodatne kriterijume imala je Nevena Radošević i tako pomalo neočekivano osvojila svoju prvu titulu šampiona. Prošlogodišnja prvakinja Nina Delević je bila 2, a prvi favorit po rejtingu Lidija Blagojević 3. Konačna tabela: